Giełda punktów - tu możesz sprzedać lub kupić punkty!

Giełda punktów - tu możesz sprzedać lub kupić punkty!

Postprzez admin » 1 cze 2012, o 15:22

Zapowiadana od jakiegoś czasu giełda punktów właśnie rusza! Wszystkich zainteresowanych kupnem punktów od ręki lub sprzedażą swoich punktów zapraszam na Giełdę punktów.

Giełda jest już w pełni funkcjonalne, tzn zlecenia sprzedaży składane przez użytkowników są jak najbardziej zobowiązujące. W związku z tym, że jest to dosyć skomplikowany moduł, mogą zdarzyć się przypadki, że coś nie zadziała zgodnie z założeniami lub będzie wymagało poprawy lub ulepszenia. Proszę więc o wyrozumiałość i informacje zwrotne dotyczące problemów.

Pytania dotyczące giełdy można śmiało zamieszczać w tym wątku. Wtedy odpowiedzi będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Poniżej kilka najważniejszych informacji dotyczących funkcjonowania giełdy.

Dla Kupujących

Punkty może nabyć wyłącznie zalogowany użytkownik. Można kupić dowolną liczbę punktów, jednorazowo jednak liczba ta nie może być większa niż 1000. Cena zależy od liczby kupowanych punktów i obliczana jest na podstawie aktualnych zleceń sprzedaży otwartych przez innych użytkowników.

Płatności obsługiwane są przez integratora płatności internetowych transferuj.pl. Kupowane punkty przekazywane są na konto kupującego dopiero po zaksięgowaniu płatności. W większości przypadków ma to miejsce natychmiast po wykonaniu płatności.

Aktualna cena punktów gwarantowana jest tylko przez 1 godzinę licząc od momentu naciśnięcia przycisku Kupuję. W związku z tym kanały płatności (w tej chwili są to tylko banki), z których może skorzystać kupujący w celu dokonania płatności, ograniczone są tylko do tych, które w tym momencie dokonują księgowania. Tutaj można sprawdzić jakie kanały płatności są dostępne i w jakich godzinach dokonywane są księgowania.

Jeżeli po naciśnięciu przycisku Kupuję użytkownik zrezygnuje z dokonania płatności, to przez 1 godzinę, licząc od momentu naciśnięcia przycisku Kupuję, nie będzie mógł rozpocząć kolejnej transakcji kupna punktów.

Jeżeli płatność zostanie zaksięgowana w czasie dłuższym niż 1 godzina, licząc od momentu naciśnięcia przycisku Kupuję, cena punktów przeliczana jest raz jeszcze według aktualnych zleceń sprzedaży. Jeżeli cena nie przekroczy tej, którą zaakceptował kupujący w momencie naciśnięcia przycisku Kupuję, transakcja kupna zostanie zakończona pomyślnie i punkty zostaną przekazane kupującemu. W przypadku, gdy cena będzie wyższa, pieniądze zostaną zwrócone kupującemu przelewem na podane przez niego konto.

Dla Sprzedających

Zlecenie sprzedaży punktów może zostać złożone tylko przez zalogowanego użytkownika. Sprzedający może zadeklarować w jednym zleceniu sprzedaż dowolnej liczby punktów, nie większej jednak od liczby punktów, którą posiada w tym czasie na swoim koncie.

Za sprzedaż punktów pobierana jest prowizja w wysokości 8% od ceny sprzedaży. Prowizja potrącana jest ze środków wypłacanych za zrealizowane zlecenia przelewanych na konto sprzedającego. Za samo wystawienie zlecenia sprzedaży czy też jego usunięcie nie pobierana jest żadna prowizja.

Po potwierdzeniu złożenia zlecenia sprzedaży punktów, liczba sprzedawanych punktów zostaje automatycznie odjęta z konta sprzedającego. Dopóki zlecenie nie zostanie zrealizowane, tzn dopóki ktoś nie kupi punktów w ramach tego zlecenia, w każdej chwili można usunąć to zlecenie, co spowoduje, że liczba punktów zadeklarowana w zleceniu wróci na konto sprzedającego.

W przypadku, gdy kupujący nabywa liczbę punktów, która nie pokrywa w całości liczby punktów zadeklarowanej w zleceniu sprzedaży, zlecenie sprzedaży zostaje podzielone na dwie części, z których jedna zostaje zrealizowana a druga pozostaje otwarta. Przykładowo, jeśli sprzedający zadeklarował w zleceniu sprzedaż 1000 punktów za 100 zł (kurs 0,1000) a kupujący chce nabyć tylko 100 punktów, to zlecenie sprzedającego zostaje podzielone na dwa: 100 punktów za 10 zł (kurs 0,1000) i 900 punktów za 90 zł (kurs 0,1000), z czego pierwsze zlecenie zostaje zrealizowane (100 punktów zostaje sprzedane kupującemu) a drugie pozostaje otwarte (900 punktów pozostaje dostępne do sprzedaży).

Wypłata środków za zrealizowane zlecenia nastąpi na konto bankowe, które będzie można podać po dodaniu pierwszego zlecenia sprzedaży. Nie ma innej możliwości wypłaty środków niż przelew na podane konto.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Giełda punktów - tu możesz sprzedać lub kupić punkty!

Postprzez czarno_czarna » 1 cze 2012, o 16:44

A gdzie na stronie głównej jest odnośnik do giełdy? Myślę że by się przydał.
Chyba że jest tylko go znaleźć nie mogę
czarno_czarna
 
Posty: 26
Dołączył(a): 3 gru 2011, o 11:02

Re: Giełda punktów - tu możesz sprzedać lub kupić punkty!

Postprzez admin » 13 cze 2012, o 14:51

Link do giełdy pojawił się już jakiś czas temu na stronie głównej.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Giełda punktów - tu możesz sprzedać lub kupić punkty!

Postprzez admin » 13 cze 2012, o 14:58

Jeszcze jedna rzecz, która być może nie dla wszystkich jest do końca jasna - giełda punktów nie podlega zasadom obowiązującym przy "tradycyjnej wymianie". Sprzedający nie musi samemu przelewać punktów kupującemu, kupujący nie musi potwierdzać otrzymania punktów, sprzedający nie musi potwierdzać otrzymania pieniędzy za punkty. Wszystko odbywa się automatycznie za pośrednictwem systemu, który (proszę pamiętać!) pobiera za swoje pośrednictwo prowizję, która również automatycznie potrącana jest ze środków przelewanych sprzedającemu.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Giełda punktów - tu możesz sprzedać lub kupić punkty!

Postprzez admin » 13 lip 2012, o 15:57

Dzisiaj mija 6 tygodni funkcjonowania giełdy punktów na fincie. Na szczęście nie sprawdziły się czarne scenariusze wieszczące gwałtowny spadek wartości punktów.

Jakie są Wasz spostrzeżenia i opinie dotyczące giełdy. Czy można coś zmienić, usprawnić. Ja mam jedną sugestię ale najpierw chętnie poczytałbym Wasze opinie.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Giełda punktów - tu możesz sprzedać lub kupić punkty!

Postprzez admin » 19 lip 2012, o 10:37

Ok, jeśli nikt nie chce podzielić się opinią, to może ja zacznę. Zauważyłem mianowicie pewien rodzaj zachowania użytkowników wystawiających zlecenia sprzedaży swoich punktów. Chodzi mi o przelicytowywanie się ceną za punkty wyłącznie po to, żeby być na początku listy, co umożliwi szybszą sprzedaż. Zachowanie takie nasila się w momentach dokonywania kupna punktów przez innych użytkowników. Z jednej strony wszystko wydaje się być ok, bo przecież każdy sam decyduje za ile chce sprzedać swoje punkty a kupujący tylko zyskuje w związku z niższą ceną. Z drugiej strony jednak wydaje mi się, że takie przebijanie się ceną jest mocno impulsywne i nie do końca przemyślane przez użytkowników wystawiających oferty sprzedaży. Widzę w tym też pewne zagrożenie dla samej giełdy ponieważ takie lawinowe licytowanie się może doprowadzić do niekontrolowanego spadku kursu.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Giełda punktów - tu możesz sprzedać lub kupić punkty!

Postprzez cassiopeia » 19 lip 2012, o 10:57

Hm, no właśnie... Bardzo podobała mi się giełda, kiedy się pojawiła, bo - nie ukrywajmy - sprzedawanie punktów to bardzo atrakcyjna opcja. Ale w obecnej chwili, kiedy jest tak niski kurs, dla mnie już nie ma za bardzo sensu. Właściwie w tym momencie ktoś, kto sprzedaje punkty po kursie wyższym niż 0,910 nie ma szans ich sprzedać. Zostaje wydawać punkty na przedmioty, nie ma się co bawić w giełdę. Oczywiście mówię tylko za siebie.
cassiopeia
 
Posty: 32
Dołączył(a): 1 cze 2011, o 09:40

Re: Giełda punktów - tu możesz sprzedać lub kupić punkty!

Postprzez admin » 19 lip 2012, o 11:20

O poziomie opłacalności sprzedaży można rozmawiać długo i namiętnie. Dla każdego użytkownika jest on na pewno inny. Do tego dochodzi również dynamika rynku, tzn dla tego samego użytkownika poziom opłacalności dziś może być różnych od poziomu opłacalności za tydzień. Wierzę jednak, że istnienie giełdy dodatkowo wpłynie na możliwości samoregulacji rynku finty.

Mnie niepokoi pewna grupa użytkowników, którzy z różnych powodów za wszelką cenę chcą sprzedać swoje punkty i są skłonni do wpadania w spiralę nakręcającą licytowanie się żeby być na początku listy.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Giełda punktów - tu możesz sprzedać lub kupić punkty!

Postprzez Oliwier » 19 lip 2012, o 12:37

Ja nigdy punktów nie sprzedaję. Wprost przeciwnie: Zawsze mi ich brakuje i ciągle muszę dokupować. :D
Tak więc giełda jest dla mnie dużą wygodą i ułatwia mi życie. Mniej istotna jest dla mnie cena punktów, a bardziej zależy mi na dorwaniu książki, na którą od dawna poluję :) Choć przyznaję, że wolę kupić tanio. ;)

Nie obawiałbym się za bardzo o spadek kursu (przynajmniej w dłuższym okresie czasu). Obecny nadmiar punktów pochodzi (przynajmniej częściowo) z pierwszego, niekontrolowanego okresu promocji dla nowych użytkowników. Nowi użytkownicy potrafią czytać i liczyć. Skoro jest okazja, to trzeba ją wykorzystać - pomyśleli niektórzy. Dlatego przed ograniczeniem promocji do 300 punktów można było zaobserwować oferty nawet 800 punktów za książkę. Bo pobierający płacił i tak połowę, a więc normalną cenę książki, a oddający zyskiwał podwójnie.
Na szczęście takie spekulacyjne myślenie nie było częste, a i pobierający potrafią myśleć, więc nie było takich transakcji wiele.

Reasumując: Łatwo zarobione punkty niedługo się skończą. Pozostaną userzy oddający więcej niż pobierający. A tym będzie zależało na utrzymaniu wyższego kursu. Po chwilowym spadku kursu cena utrzyma się na średnim poziomie 0,90 za punkt.
Oliwier
 
Posty: 30
Dołączył(a): 5 sty 2012, o 17:04

Re: Giełda punktów - tu możesz sprzedać lub kupić punkty!

Postprzez nelly070707 » 24 lip 2012, o 20:08

admin napisał(a):Mnie niepokoi pewna grupa użytkowników, którzy z różnych powodów za wszelką cenę chcą sprzedać swoje punkty i są skłonni do wpadania w spiralę nakręcającą licytowanie się żeby być na początku listy.

To jest również mój niepokój, wygląda na to, że te osoby traktują Fintę jak allegro oddam książkę, sprzedam punkty i jest kasa. Trochę mniejsza ale i tak większa, bo niektórych książek, które są tu pobierane nie sprzeda się na allegro nawet za przysłowiową złotówkę. Dla mnie to portal wymian a nie handlu. Tak wolałabym widzieć go ja.
Osobiście wystawiałam punkty o jedną tysięczną taniej, dla sprawdzenia co będzie się działo dalej i efekt był taki, że mniej więcej po godzinie dwóch byłam przebita...w dół
nelly070707
 
Posty: 311
Dołączył(a): 11 sie 2011, o 11:27
Lokalizacja: Lubin

Następna strona

Powrót do Ogłoszenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron