Jak ożywić Fintę?

Tutaj możesz podzielić się swoją opinią na temat funkcjonowania serwisu oraz podać wszelkie sugestie dotyczące usprawnień lub zmian

Jak ożywić Fintę?

Postprzez daisydee » 19 kwi 2014, o 19:05

Witajcie :)
Moi drodzy, czy tylko ja mam takie wrażenie, że ten portal powoli umiera śmiercią naturalną? Czy tylko moim zdaniem 5, 7 transakcji dziennie na ponad trzy tysiące zarejestrowanych użytkowników to liczna piorunująco mała?
A może to tylko ja mam takiego pecha/nieciekawy "towar", że nikt ode mnie nic nie zamówił od.. roku? Pół?
Mam wrażenie, że coraz mniej punktów zdobywamy, a coraz droższe ceny książek podajemy - co zresztą jest logiczne.
Bardzo nie chciałabym, aby ten portal umarł, przydałby się tu jakiś ruch. Czy, szanowni użytkownicy, macie jakieś propozycje, plany działania, cokolwiek?

Pozdrawiam i życzę wesołych świąt!
daisydee
 
Posty: 4
Dołączył(a): 28 sie 2012, o 17:20

Re: Finta umiera?

Postprzez admin » 20 kwi 2014, o 06:34

Z moich obserwacji wynika, że ruch w ujęciu długoterminowym utrzymuje się na raczej stałym poziomie, natomiast spada znacznie w okresach okołoświątecznych.

Nie będę jednak ukrywał, że poziom ruchu cały czas jest poniżej moich oczekiwań. Pytanie, czy moje oczekiwania są zbyt wygórowane, czy też sam portal lub idea takiej wymiany nie spełniają potrzeb użytkowników. Co gorsza poziom satysfakcji użytkowników zależy w dużym stopniu od ruchu w serwisie. Często bywa tak, że użytkownicy zainteresowani ideą wymiany, z czasem wycofują się z powodu małego ruchu na portalu.

Pozdrawiam wszystkich świątecznie.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Finta umiera?

Postprzez nutinka » 20 kwi 2014, o 10:37

Nie odczuwam, żeby ruch był mniejszy. Wszystko zależy od oczekiwań, dostępności poszukiwanych książek, zasobów biblioteczki. Moja na przykład jest już tak duża, że niewielu tytułów pragnę, a i te rzadko pojawiają się gdziekolwiek. ;)

Jest też inny aspekt, czysto finansowy. Nie wiem, jak kto to odczuwa, ale dla mnie wszelkie wymiany stają się powoli mało opłacalne z przyczyn "niezależnych od organizatora". Chodzi mi tu o koszty przesyłki, które niestety rosną i pewnie rosnąć będą. Niestety zbyt często przeważają one nad wartością rynkową niektórych książek, zwłaszcza starszych. Dlatego wolę sprzedać, jeśli się da, albo oddać do biblioteki, co de facto bardziej mi się opłaca, bo nie generuje kosztów. Nie widzę sensu puszczania książek w świat dla idei, zwyczajnie nie stać mnie na to.
nutinka
 
Posty: 91
Dołączył(a): 20 cze 2011, o 16:05

Re: Finta umiera?

Postprzez robur » 20 kwi 2014, o 18:45

Skoro mowa o finansach, to warto wiedzieć że o nas się pamięta:

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly ... z_pit.html
robur
 
Posty: 42
Dołączył(a): 10 lis 2012, o 19:29

Re: Finta umiera?

Postprzez gajga » 20 kwi 2014, o 23:08

Witam! Większego nonsensu od płacenia podatku za wymienione z kimś rzeczy to nie słyszałam. Z wrażenia aż spojrzałam na datę, czy to nie 1 kwietnia :)
gajga
 
Posty: 152
Dołączył(a): 8 paź 2011, o 17:08

Re: Finta umiera?

Postprzez oopsiak » 22 kwi 2014, o 18:20

Statystyki: liczba transakcji w miesiącu i średnia wymian/dzień
Obrazek
(uwzględnione "kliknięte" wymiany. nie rozpatrywałam ich statusu)

Nie jest tak bardzo tragicznie, jak pisze autorka wątku, średnio mamy ok. 15 transakcji dziennie, ale rzeczywiście nie jest już tak cudnie, jak było w drugiej połowie 2012...
oopsiak
 
Posty: 12
Dołączył(a): 6 cze 2013, o 17:58

Re: Finta umiera?

Postprzez admin » 23 kwi 2014, o 08:48

Jestem pod wrażeniem tego zestawienia :) Trzeba było zadać sobie sporo trudu żeby wyciągnąć te dane nie mając bezpośredniego dostępu do bazy danych. Tak przy okazji, chętnie dowiedziałbym się w jaki sposób udało się to zrobić.

Rzeczywiście, największa liczba wymian miała miejsce w sierpniu 2012 - przekraczaliśmy wtedy 200 wymian tygodniowo. Był to też początek funkcjonowania giełdy punktów, która "urealniła" wartość punktów i... paradoksalnie wpłynęła na zmniejszenie liczby wymian. Ludzie mając możliwość wyboru woleli sprzedawać swoje punkty niż wydawać je zamawiając dostępne przedmioty.

W lutym 2013 pojawił się sklep Finty i wraz z nim kolejny paradoks. Mimo że wraz z pojawieniem się sklepu gwałtownie wzrosła liczba przedmiotów (przede wszystkim książek) wystawianych przez wszystkich użytkowników, znowu spadła liczba wymian. Sklep Finty stał się konkurencją dla pozostałych użytkowników wpływając na zmniejszenie liczby zamawianych u nich przedmiotów.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Finta umiera?

Postprzez oopsiak » 30 kwi 2014, o 08:37

admin napisał(a):Trzeba było zadać sobie sporo trudu żeby wyciągnąć te dane nie mając bezpośredniego dostępu do bazy danych. Tak przy okazji, chętnie dowiedziałbym się w jaki sposób udało się to zrobić.

Rzeczywiście, trochę to zajęło, ale teraz na bieżąco uaktualniam dane i już jest ok :) Jak? Po prostu zliczyłam kiedyś transakcje datowane na poszczególne miesiące. Na liście jest po 20 pozycji na stronę, więc przewijałam co kilka - w pewnym momencie wpada się już w tryb automatyczny :) Generalnie jestem człowiekiem amatorsko rozmiłowanym w statystyce i lubię sobie robić różne takie zestawienia. Czy coś można z nich wywnioskować? Cholera wie... Przy stałym trendzie - pewnie tak. Przy tendencji, było, nie było, spadkowej - nieco trudniej.
oopsiak
 
Posty: 12
Dołączył(a): 6 cze 2013, o 17:58

Re: Finta umiera?

Postprzez povc12 » 30 kwi 2014, o 10:41

U mnie też miał (i nadal ma) miejsce totalny zastój. Kiedyś moje książki były pobierane krótko po wystawieniu i punktów mi nie brakowało. Później długi czas (kilka miesięcy) prawie nic się nie działo i wycofałem swoje książki, aby wymieniać się nimi z użytkownikami innych portali o tematyce książkowej. Irytowało mnie, że książki są kilka miesięcy niepobierane, chociaż masa ludzi miała je w schowkach. Ile można czekać. Ludzi chętnych na wymiany jest sporo. W krótkim czasie po wycofaniu książek z finty wymieniłem się kilka razy. Ludzie są chętni do wymian, ale jest zastój i nie mają punktów, a nawet jak coś wpadnie, to są ostrożni w ich wydawaniu, gdyż chcą je zachować na książki, które bardziej ich zainteresują, lub czekają aż ktoś doda konkretną książkę. Pozyskałem na drodze pozafintowych wymian kilkanaście książek w ciągu dwóch miesięcy od wycofania ich. Nie wiem, co trzeba by było zrobić, aby pobudzić jakoś fintę i zakończyć zastój, gdyż nie znam się na tym i nie wiem, czy w ogóle jakiś sposób jest. Gdyby tylko coś się ruszyło, pododawał bym książki z powrotem bo mam całą dużą półkę ciekawych tytułów, ale przez zastój nikt nic nie pobiera, są tylko dodawane do schowków.
povc12
 
Posty: 46
Dołączył(a): 14 paź 2011, o 15:27

Re: Finta umiera?

Postprzez admin » 30 kwi 2014, o 11:37

Na jakiej zasadzie działają wymiany poza Fintą? Domyślam się, że chodzi tutaj o wymiany typu książka za książkę. Zastanawiam się, czy to, że "poza Fintą chętnych do wymiany nie brakuje" nie wynika paradoksalnie z tego, co jest źródłem zastoju na Fincie. Niżej postaram się wytłumaczyć mój punkt widzenia.

Jak wspomniał povc12, kiedyś na Fincie pobierano wszystko "na pniu". Z punktu widzenia sprzedawcy lepszego scenariusza nie może być - ludzie biorą wszystko, co sprzedawca oferuje. Ale z czego to wynikało? Może ludzie brali to, co jest, bo nie spodziewali się niczego lepszego? Kiedyś też sklepy były puste a na półkach stał tylko ocet, ponieważ ludzie brali wszystko, co pojawiało się w sklepie, ciesząc się, że udało im się kupić cokolwiek.

Wróćmy do szczęśliwego sprzedawcy, któremu sprzedaje się wszystko, co wystawia. W pewnym momencie sprzedawca zamieni się w kupującego, który będzie chciał wydać zarobione pieniądze (punkty). Czy szczęśliwy sprzedawca będzie również zadowolonym konsumentem? Będzie musiał dostosować się do rynku i będzie zmuszony nabywać to, co jest, a nie to co by chciał. Przy takim scenariuszu prędzej czy później i tak zostanie tylko ocet.

A jak to się ma do wymian typu "coś za coś"? Kowalski ma do wymiany "X". Nowak jest zainteresowany wymianą ale oferuje Kowalskiemu w zamian tylko "Y" lub "Z". Cóż, Kowalski nie jest zainteresowany ani "Y" ani "Z" ale zgadza się na "Z" ponieważ lepsze to niż perspektywa oczekiwania w nieskończoność na kogoś, kto zaoferuje w zamian coś, co go zainteresuje.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Następna strona

Powrót do Opinie i Sugestie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron