Kolejność wyświetlania przedmiotów

Tutaj możesz podzielić się swoją opinią na temat funkcjonowania serwisu oraz podać wszelkie sugestie dotyczące usprawnień lub zmian

Kolejność wyświetlania przedmiotów

Sortowanie po dacie dodania przedmiotu (wersja obecna)
10
83%
Sortowanie po dacie wystawienia przedmiotu
2
17%
 
Liczba głosów : 12

Kolejność wyświetlania przedmiotów

Postprzez admin » 12 paź 2011, o 15:24

Pojawił się pewien problem, który chciałbym przedyskutować na forum. Chodzi o kolejność wyświetlania przedmiotów na stronie głównej oraz na stronach poszczególnych kategorii oraz w wynikach wyszukiwania.

W tej chwili domyślnym atrybutem, po którym następuje sortowanie jest data dodania przedmiotu. Tutaj muszę zaznaczyć, że każdy przedmiot posiada jeszcze inne pole, które określa datę wystawienia przedmiotu do wymiany. W większości przypadków obie daty, tzn data dodania i data wystawienia są takie same. Dopiero w przypadku, gdy "chowamy" przedmiot przez co staje się on niedostępny do wymiany, po czym ponownie udostępniamy, data wystawienia określa czas operacji udostępnienia. Tym samym obie daty nie są już takie same.

Pojawiła się sugestia żeby domyślnym atrybutem, po którym następuje sortowanie była jednak data wystawienia. Wg mnie może to prowadzić do sytuacji, że użytkownik, który dodał przedmiot stosunkowo dawno, "chowa" go i ponownie udostępnia, przez co zmienia datę wystawienia na aktualną, tylko po to żeby "wskoczyć" na pierwszą stronę listy przedmiotów.

Może jednak macie inne zdanie. Zamieszczam więc ankietę, w której proszę o wyrażenie własnej opinii na ten temat.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Kolejność wyświetlania przedmiotów

Postprzez Inis » 12 paź 2011, o 15:31

Wydaje mi się, że dobrze jest tak, jak jest teraz.
Opcja druga funkcjonowała na podaju i zaśmiecanie RSS takimi "odgrzewanymi" tytułami osiągnęło w pewnym momencie takie rozmiary, że zaczęto za nie blokować konta.
Inis
 
Posty: 109
Dołączył(a): 6 sie 2011, o 09:27

Re: Kolejność wyświetlania przedmiotów

Postprzez enga » 12 paź 2011, o 15:41

Inis napisał(a):Wydaje mi się, że dobrze jest tak, jak jest teraz.
Opcja druga funkcjonowała na podaju i zaśmiecanie RSS takimi "odgrzewanymi" tytułami osiągnęło w pewnym momencie takie rozmiary, że zaczęto za nie blokować konta.


Nic dodać, nic ująć.
enga
 
Posty: 104
Dołączył(a): 30 kwi 2011, o 18:47

Re: Kolejność wyświetlania przedmiotów

Postprzez delvet » 12 paź 2011, o 15:54

Tak, ale w tej chwili te "odgrzewane" tytuly pojawiaja sie na rss jako ostatnio dodane, natomiast na www ich nie ma.
Jezeli pojawiaja sie na rss to wg mnie powinny pojawiac sie na www, albo wcale.
delvet
 
Posty: 243
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 08:42

Re: Kolejność wyświetlania przedmiotów

Postprzez delvet » 12 paź 2011, o 16:07

A jak bedzie wygladala sytuacja przedmiotu, ktory zostanie dolaczony do spisu, ale nie wystawiony, bo np. jest jeszcze czytany? Czy po udostepnieniu go np za miesiac bedzie on widnial gdzies tam, a nie jako nowo wystawiony?
delvet
 
Posty: 243
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 08:42

Re: Kolejność wyświetlania przedmiotów

Postprzez admin » 12 paź 2011, o 16:18

Sposób wyświetlania (sortowania) przedmiotów w RSS powinien być zgodny z tym, co jest na www. W tej chwili brak tej zgodności i to jest rzecz do poprawienia. Pytanie tylko, czy poprawiać RSS czy www, czyli inaczej mówiąc, który sposób sortowania jest właściwy, a który powinien zostać zmieniony.

Przypadek z dodaniem przedmiotu bez jego wystawiania jest ciekawy ale wydaje mi się, że nie występuje w tej chwili specjalnie często. Można tutaj pokusić się o jakąś bardziej złożoną logikę, która sprawdzałaby przy wystawianiu przedmiotu, czy jest to jego pierwsze "wystawienie" i jeśli tak, to modyfikowała by jego datę dodania, sprawiając, że wskoczyłby na pierwszą stronę.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Kolejność wyświetlania przedmiotów

Postprzez Draakhan » 13 paź 2011, o 06:38

Sortowanie po dacie dodania przedmiotu wydaje mi się najlepszą opcją. Na podaju "odgrzewane kotlety" były rzeczywiście dość uciążliwym problemem. Zwłaszcza, jak tym kotletem codziennie pojawiającym się na patelni był taki hicior jak np. "Hodowla kurczaków brojlerów".

Ale, żeby kontynuować swoją tradycję udzielania odpowiedzi w wątkach, które jeszcze bardziej motają, to zarzucę jeszcze jednym przypadkiem użycia na tapet. Załóżmy, że mamy użytkownika, który wystawił jakiegoś hiciora za 400 punktów. Hicior sobie powisiał przez miesiąc i nikt go nie wziął. Użytkownik postanawia go przecenić i to dość mocno, bo na 200 punktów. Będąc takim użytkownikiem chciałbym, żeby jednak reszta użytkowników serwisu mogła się dowiedzieć o mojej przecenie, co mogłoby dość skutecznie odbyć się poprzez wstawienie mojego przedmiotu na początek listy. Podejrzewam, że reszta użytkowników również by się ucieszyła z takiej informacji podanej w taki sposób. Można by wprowadzić coś takiego, że książka pojawia się na początku listy jeśli jej cena spadła o xx%. Niestety, kątem oka też widzę kombinatorów, którzy robili by takie ruchy w swoich cenach: 400 -> 800 -> 399. Co w ogóle sądzicie o pomyśle nagradzania użytkowników przeceniających swoje pozycje miejscem na początku listy? Jak by był popyt na takie rozwiązanie, to wtedy można by zacząć myśleć, co zrobić z kombinatorami.
Draakhan
 
Posty: 88
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 17:07

Re: Kolejność wyświetlania przedmiotów

Postprzez nutkab » 13 paź 2011, o 09:46

Zaznaczyłam opcję pierwszą ale gdyby dało się wprowadzić w życie propozycję Draakhana, to by mnie przekonało. Miałoby to sens, gdyby książka lądowała na pierwszej stronie po obniżce, przy czym powinna być brana pod uwagę cała historia wycen a nie tylko ostatnia. Czyli jeśli ktoś daje 400 zmienia na 800 a potem 399 to ostatnia wycena porównywana powinna być z najniższą z wcześniejszych, w tym wypadku 400. Jeśli dałoby się tak zrobić to zmieniłabym zdanie :).
nutkab
 
Posty: 76
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 07:40

Re: Kolejność wyświetlania przedmiotów

Postprzez Akwilla » 13 paź 2011, o 12:45

, którzy robili by takie ruchy w swoich cenach: 400 -> 800 -> 399.


Zawsze możnaby ustalić, że książka ląduje z przodu listy, jeśli pomiędzy zmianami cen minął dajmy na to tydzień. Wtedy taki kombinator musiałby poświęcić na manewry trochę czasu, a to już zniechęciłoby paru cwańszych użytkowników ;)
Akwilla
 
Posty: 19
Dołączył(a): 29 cze 2011, o 21:19


Powrót do Opinie i Sugestie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron