Dodatkowe atrybuty opisujące książkę

Re: Dodatkowe atrybuty opisujące książkę

Postprzez admin » 17 lut 2012, o 12:48

Na tak usilne prośby nie pozostało mi nic innego jak dodać fantastykę do listy gatunków, co też zrobiłem.

Postaram się również niedługo dodać gatunek "psychologiczny" do listy gatunków filmowych.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Dodatkowe atrybuty opisujące książkę

Postprzez Draakhan » 26 lut 2012, o 13:05

Po uaktualnieniu trzeciej książki nabrałem ochoty na napisanie tutaj o jednej rzeczy, która mi bardzo nie pasuje, a mianowicie o polu Gatunek. Moim zdaniem wartości dostępne do wyboru są pomieszane i niezbyt uporządkowane.

1. "Słownik" i "Biologia" - A co mam zrobić, jeśli mam słownik biologiczny? Mamy tu do czynienia z pomieszaniem gatunku i formy książki. Gatunkiem byłaby np. "Literatura popularnonaukowa > Nauki przyrodnicze", a formą "Słownik/Encyklopedia"
2. "Słownik", "Leksykon", "Encyklopedia" - wystarczyłoby jedno pojęcie
3. "Geografia, Atlasy, Mapy" i "Mapy" - hmm?
4. Brak pogrupowania tematycznego. "Literatura piękna" powinna być grupą w ramach której będzie np. romans, fantasty, sci-fi, horror, itd. Sama pozycja "Literatura piękna" jako nazwa grupy powinna być niewybieralna, żeby zmusić do wyboru bardziej szczegółowej pozycji. Dodatkowo najpierw jest kilka gatunków, pewnie tych, co są najczęściej wybierane, a potem alfabetyczna lista bez żadnego podziału tematycznego i dodatkowo jeszcze za bardzo rozdrobniona.

Przykro mi to mówić, ale takie rozwiązanie jak jest teraz, to niestety, jest dalekie od użyteczności i przede wszystkim od klasyfikacji bibliotecznej. Ze stron książkowych, gdzie temat klasyfikacji książek jest najlepiej wg mnie rozwiązany, polecam BiblioNETkę.
Draakhan
 
Posty: 88
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 17:07

Re: Dodatkowe atrybuty opisujące książkę

Postprzez Draakhan » 24 mar 2012, o 07:45

Prawie miesiąc temu zgłosiłem tutaj, w poście wyżej, swoje uwagi dotyczące pola Gatunek, do których do tej pory nie ma żadnego odniesienia. Czy mógłbym prosić o odpowiedź?
Draakhan
 
Posty: 88
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 17:07

Re: Dodatkowe atrybuty opisujące książkę

Postprzez admin » 24 mar 2012, o 08:24

Przepraszam za brak odpowiedzi. Za dużo rzeczy na głowie...

Z pewnych względów, o których nie chciałbym się rozpisywać w tym wątku, jako źródło dostępnych gatunków zastosowany został format używany w bazie firmy Azymut (dystrybutor książek). Jak widać, nie jest to rozwiązanie idealne. Oczywiście nie musimy trzymać się sztywno tego rozwiązania i możemy wprowadzić jakieś modyfikacje.

Obiecuję zająć się tym tematem w najbliższej przyszłości. Proszę również o opinię innych użytkowników.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Dodatkowe atrybuty opisujące książkę

Postprzez nutkab » 24 mar 2012, o 22:10

Jak dotąd nie zetknęłam się z lepiej uporządkowanym katalogiem iż w biblionetce. Gdyby fintowy byłby podobny, byłoby super.
nutkab
 
Posty: 76
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 07:40

Poprzednia strona

Powrót do Ogłoszenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 5 gości

cron